In Stock SKU: BRJBRX1E316-20-RSR
MODEL/DESC: BRX1
Action: Bolt
Caliber: 308 Win
Barrel Length: 20"
Capacity: 5+1
Trigger: Adjustable
Safety: 3-Position
OAL: 45"
Weight: 7.10 lbs
Stock Description: Negative Comb w/Adj LOP
Twist: 1:10"
Barrel Description: Steel Threaded
Muzzle: Thread Protector
Sights: None
Barrel Length Range: 20" to 20.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Ambidextrous
Stock Finish Group: Black
Beretta BRX1, Straight Pull Bolt Action Rifle, 308 Winchester, 20" Threaded Barrel, M14 Thread Pitch, Matte Finish, Black, Synthetic Stock, 5 Rounds, 1 Magazine JBRX1E316-20
UPC 082442981390
MFG Beretta
MFG NUM JBRX1E316-20
MODEL BRX1
CALIBER 308 Winchester
TYPE Long Guns-Hunting Rifles
BARREL 20" - Threaded
ACTION Bolt
CAPACITY 5RD
FEATURES Action: Bolt Caliber: 308 Win Barrel Length: 20" Capacity: 5+1 Trigger: Adjustable Safety: 3-Position OAL: 45" Weight: 7.10 lbs Stock Description: Negative Comb w/Adj LOP Twist: 1:10" Barrel Description: Steel Threaded Muzzle: Thread Protector Sights: None Barrel Length Range: 20" to 20.99" Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs Hand: Ambidextrous Stock Finish Group: Black